'

W dniu 26 września 2016 roku w Warszawie odbyła się konferencja FSSM RP pt. "SŁUŻBY MUNDUROWE W SPOŁECZEŃSTWIE OBYWATELSKIM". Konferencja skierowana została do wszystkich emerytów służb mundurowych oraz przedstawicieli administracji rządowej i organizacji pozarządowych zainteresowanych dobrem i bezpieczeństwem państwa polskiego.

Tematyka konferencji dotyczyła:

  1. Integracji społeczeństwa i środowiska służb mundurowych, zwłaszcza emerytów wobec istniejących zagrożeń.
  2. Wskazania możliwości wykorzystania wiedzy emerytów służb mundurowych w działaniach na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.
  3. Podniesienia poziomu świadomości, wiedzy i kompetencji Polaków w kwestii bezpieczeństwa narodowego.
  4. Wymiany doświadczeń na temat zagrożeń w zakresie obronności, bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa i porządku publicznego.
  5. Zapoznania z zagrożeniami dla jedności środowiska służb mundurowych i stabilności uprawnień wynikających z praw nabytych.
  6. Praw i obowiązków pracownika służb mundurowych wobec współczesnych zagrożeń.
  7. Emerytów mundurowych w Polsce i innych państwach UE - praw i przywilejów.
  8. Obowiązków państwa wobec funkcjonariuszy i żołnierzy służb mundurowych z uwzględnieniem emerytów i rencistów.
  9. Polityki senioralnej w Polsce. Roli i zadań mediów w organizacjach emeryckich służb mundurowych.
  10. Głównych kierunków działania Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP oraz aktualnych zadań wynikających z obecnej sytuacji społeczno-politycznej.

Uroczystego otwarcia oraz przedstawienia celów konferencji, omówienia głównych kierunków działania FSSM RP, zadań wynikających z aktualnej sytuacji społeczno-politycznej dokonał Zdzisław Czarnecki - Prezydent FSSM RP.

O obowiązkach państwa wobec funkcjonariuszy i żołnierzy z uwzględnieniem emerytów i rencistów służb mundurowych mówił Andrzej Milczanowski b. Minister Spraw Wewnętrznych i Szef UOP.

O zagrożeniach dla jedności środowiska służb i stabilności uprawnień wynikających z praw nabytych mówił Henryk Majewski b. Minister Spraw Wewnętrznych.

O Prawa i obowiązki żołnierza i funkcjonariusza wobec współczesnych zagrożeń mówił Janusz Zemke b.Wiceminister Obrony Narodowej.

O zagrożeniach środowiska służb mundurowych i stabilności uprawnień wynikających z praw nabytych mówił Jerzy Jaskiernia b. Minister Sprawiedliwości.

O Emerytach mundurowych w Polsce i innych państwach UE - prawach i przywilejach mówił płk Krzysztof Olkowicz zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Moderatorem wystąpień w pierwszej części konferencji był gen. Adam Rapacki b. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W debacie o:

  1. Społeczeństwie obywatelskim, warunkach dopuszczalności nieposłuszeństwa obywateli wobec państwa i prawa.
  2. Integracji społeczeństwa i środowisk służb mundurowych wobec istniejących zagrożeń.
  3. Wskazania możliwości wykorzystania wiedzy emerytów służb mundurowych w działaniach na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.
  4. Rozwiązaniach organizacyjno-prawnych w poszczególnych służbach umożliwiające wykorzystanie doświadczenia i wiedzy emerytów.

udział wzięli:

- prof. Marek Chmaj,
- prof. Stanisław Pieprzny,
- prof. Elżbieta Ura,
- prof. Janusz Szymborski

- dr Krzysztof Janik

- poseł Michał Szczerba
- poseł Marek Wójcik

Moderatorem wystąpień w drugiej części konferencji był gen. Michał Otrębski b. Komendant Stołeczny Policji.

O polityce senioralnej w Polsce, roli i zadań organizacji zrzeszających emerytów i rencistów mówiła Krystyna Lewkowicz.

O rozwiązaniach organizacyjno-prawnych dot. emerytów i rencistów Służby Więziennej oraz oczekiwaniach środowiska mówiła dr Magda Urlińska.

O stanie prawnym emerytów i rencistów Policji, z uwzględnieniem oczekiwań w zakresie pomocy w ochronie zdrowia i pomocy prawnej mówił insp. Leszek Sucholewski.

O rozwiązaniach organizacyjno-prawnych dot. emerytów i rencistów Straży granicznej, procesie integracji żołnierzy WOP w środowisku emerytów i rencistów Straży Granicznej mówił płk. SG Tadeusz Frydrych.

O programach aktywizacji zawodowej oraz przygotowaniu do życia w "cywilu" po zakończeniu służby wojskowej mówił płk Marek Bielec.

Moderatorem wystąpień w trzeciej części konferencji był gen. Franciszek Puchała.

Na zakończenie konferencji podsumowania dokonał Zdzisław Czarnecki Prezydent FSSM RP, który przedstawił następujące wstępne wnioski wynikające z wystąpień, debaty i wypowiedzi uczestników:

- wyrażono głęboką troskę o stan bezpieczeństwa państwa;
- zadeklarowano szerokie wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa zarówno w aspekcie wewnętrznym jak i zewnętrznym;

- wyrażono zaniepokojenie przejawami nierespektowania prawa w Polsce, w tym praw nabytych oraz stosowanie odpowiedzialności zbiorowej;
- wskazano na racjonalność wykorzystania wiedzy i doświadczenia emerytów mundurowych w systemie bezpieczeństwa państwa;
- niepokojącym jest dzielenie emerytów mundurowych z uwagi na czas pełnienia służby;
- zaniepokojenie budzi ubożenie emerytów mundurowych i pogarszająca się opieka medyczna;
- zaproponowano powołanie grupy roboczej do opracowania rozwiązań w zakresie aktywizacji zawodowej żołnierzy i funkcjonariuszy;
- zwrócenie się o włączenie przedstawicieli organizacji emerytów mundurowych do prac Forum Dialogu Społecznego - podstolik ds. służb mundurowych;
- zaproponowano zwrócenie się do uczelni prowadzących wydziały o kierunku "bezpieczeństwo narodowe" o prowadzenie badań w środowisku mundurowym, z uwzględnieniem emerytów mundurowych.

Redakcja
ps. w miarę możliwości udostępnimy treść wystąpień.