Aktualnośći

Konferencja w Senacie RP 16 grudnia 2019 r.

Koleżanki i Koledzy,

W dniu 16 grudnia 2019 r. w godzinach od 10.30 do 14.00 w sali Senatu RP odbyła się Konferencja zorganizowana przez Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy i Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych pod hasłem „Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Ocena skutków, możliwości zmiany.”

Należy zaznaczyć, iż kluczową rolę w jej zorganizowaniu odegrał poseł Lewicy – Andrzej Rozenek przy niebagatelnym wsparciu wicemarszałka Senatu RP Michała Kamińskiego, za co korzystając z okazji, pragniemy raz jeszcze serdecznie podziękować.

W Konferencji, oprócz organizatorów w osobach posła Lewicy Andrzeja Rozenka oraz  przewodniczącego Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych – Zdzisława Czarneckiego uczestniczyli przedstawiciele represjonowanych funkcjonariuszy mundurowych oraz zaproszeni goście: między innymi: Rzecznik Praw Obywatelskich – dr Adam Bodnar,  były Minister MSW Henryk Majewski, gen. Marek Dukaczewski, gen. Leszek Szreder oraz parlamentarzyści: z ramienia Klubu Lewicy – posłanka Joanna Senyszyn, Hanna Gill-Piątek, Monika Pawłowska, poseł Krzysztof Śmiszek i Paweł Krutul, z ramienia Koalicji Obywatelskiej – posłanka Ewa Kołodziej i poseł Mirosław Suchoń.

W  trakcie konferencji odbył się pokaz filmu „Listy śmierci” w reżyserii Andrzeja Dziedzica.

Następnie kilkoro represjonowanych przedstawiło osobiste sytuacje związane z pełnieniem służby.

W dalszej części głos zabrał dr Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, który przekazał zebranym informację o działaniach Biura RPO dotyczących ustawy z dnia 16 grudnia 2019 r. obniżającej świadczenia emerytalno – rentowe byłym funkcjonariuszom służb mundurowych.

Następnie zapoznano uczestników z listami wystosowanymi do uczestników posiedzenia przez byłego ministra MSW – Andrzeja Milczanowskiego oraz byłego europosła Janusza Zemke (można zapoznać się z nimi na  stronie internetowej ZBF SOP).

Odnosząc się do treści prezentowanych w kolejnych wystąpieniach uczestników Konferencji należy wskazać, iż jednoznacznie oceniły one ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. jako sprzeczną zarówno z zapisami Konstytucji RP, jak prawa międzynarodowego.

Po zakończeniu obrad został zlo9zony do laski marszałkowskiej projekt zmiany ustawy emerytalnej przywracający przelicznik 2,6% za każdy  rok służby byłym funkcjonariuszom, niezależnie w jakim okresie czasu służba była przez nich pełniona.

Bezpośrednio po Konferencji, przed Sejmem RP miało miejsce zgromadzenie byłych funkcjonariuszy, zorganizowane w trzecią rocznicę uchwalenia represyjnej i haniebnej ustawy emerytalnej.

Filmowa relacja z konferencji i pikiety do obejrzenia w zakładce „media”.

 

Strona ZBFSOP w skrócie