Ustawy represyjne

KIU w SEJMIE

KIU w SEJMIE

Opublikowano: 06 październik 2017

W dniu 4 października 2017 r. w Kancelarii Sejmu RP zostało złożone zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej FSSM RP, którego celem jest przedłożenie pod obrady Sejmu projektu ustawy zmieniającej ustawę z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. 1994 nr 53 poz.214 z późn. zm.) w jej obecnym brzmieniu, przede wszystkim w zakresie usunięcia z niej zmian wprowadzonych ustawą represyjną z dnia 16 grudnia 2016 r.
Jeżeli Kancelaria Sejmu nie znajdzie przeszkód formalnych, Marszałek Sejmu w ciągu 14 dni powinien wydać Postanowienie o przyjęciu Zawiadomienia o utworzeniu Komitetu i od tego dnia ruszy 3 miesięczny okres, w czasie którego będziemy musieli zebrać co najmniej 100 tys. podpisów poparcia dla naszej inicjatywy.
O inicjatywie poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, polityk Sojuszu Andrzej Rozenek oraz Zdzisław Czarnecki -Prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

„Ta ustawa jest jawnie niesprawiedliwa i niezgodna z konstytucją. Ona zabiera ludziom prawa nabyte, stosuje coś, co można nazwać odpowiedzialnością zbiorową. Jest to niestety przykład łamania fundamentów demokratycznego prawa-oświadczył Andrzej Rozenek. Poinformował, że złożony projekt zakłada „przywrócenie funkcjonariuszom, emerytom mundurowym, należne im świadczenia”. „Złożyliśmy już na ręce marszałka Sejmu 2 tys. podpisów, by zarejestrować komitet (obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej) i w momencie, gdy zostanie on zarejestrowany, ruszymy ze zbiórką podpisów” – zadeklarował. Docelowo – przypomniał Andrzej Rozenek – tych podpisów musi być ponad 100 tys., by mógł być on procedowany w Sejmie. 

Zastępca pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski poinformował, że dotąd odbyło się ponad 30 spotkań w terenie z kilkoma tysiącami osób, których „dotknęła” ustawa dezubekizacyjna. Dukaczewski podkreślił, że w projekcie ustawy uwzględniono zgłaszane przez nich sugestie.  „Spotkaliśmy się podczas tych rozmów z sytuacjami niezwykle przykrymi, szczególnie, gdy zmiany dotyczyły wdów, czy rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. To przypadki bardzo tragiczne, nad którymi trzeba się indywidualnie pochylić. Liczymy, że nasz projekt da ludziom nadzieję, że ta bardzo trudna dla nich sytuacja ulegnie zmianie” – powiedział Dukaczewski.

Wszelkie informacje i komunikaty w tej sprawie będą zamieszczane na bieżąco na stronie  FSSM RP  i na facebookowym koncie Federacji – NiezaSŁUŻYLIŚMY. Najbliższe powinny się ukazać po spotkaniu członków Komitetu, które ma odbyć się w poniedziałek, 9 października.

Redakcja

KOMUNIKAT
(dot. inicjatywy ustawodawczej FSSM)

Odbieramy liczne sygnały oraz obserwujemy, szczególnie na portalach społecznościowych, pewne zniecierpliwienie w oczekiwaniu na szybkie opublikowanie, zarówno projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…) i jego uzasadnienia, jak i innych informacji związanych z naszą inicjatywą ustawodawczą, w tym z rozpoczęciem akcji zbierania podpisów. Rozumiemy to. Niemniej jednak musimy pamiętać o wiążących nas zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Otóż dopiero z chwilą otrzymania od Marszałka Sejmu „Postanowienia o przyjęciu zawiadomienia”, co powinno (choć nie musi) nastąpić ok. 18 października br. i obligatoryjnym opublikowaniu (w jednym z dzienników o zasięgu ogólnopolskim), informacji o fakcie utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, adresie jego siedziby, nabyciu osobowości prawnej oraz miejscu udostępnienia projektu ustawy do publicznego wglądu, będziemy mogli opublikować (także na stronie FSSM) całość materiałów, w tym tekst projektu i jego uzasadnienie oraz podejmować dalsze działania.
Z powodów, które nie wymagają szerszego komentarza, musimy zachować szczególną staranność w przestrzeganiu wymogów ustawowych związanych z realizacją naszej inicjatywy ustawodawczej. Dotyczy to w szczególności, określonego w ww. ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, momentu rozpoczęcia szerokiej kampanii promocyjnej na rzecz naszego projektu. Musimy mieć również świadomość, że nawet najwyższa staranność z naszej strony może nie uchronić nas przed koniecznością uzupełnienia (o określone elementy) złożonego już „Zawiadomienia” na wezwanie Marszałka Sejmu, co może opóźnić rozpoczęcie akcji zbierania podpisów o ok. 3 tygodni.
Informujemy jednocześnie, że Federacja nie publikowała jeszcze na swojej stronie internetowej oraz na żadnym z portali społecznościowych projektu ustawy w wersji, która została złożona w dniu 4 października 2017 r. do Kancelarii Sejmu. Jakiekolwiek wersje zamieszczane na różnych stronach internetowych nie są zgodne z wersją oficjalną.

Zdzisław  CZARNECKI

Prezydent
Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP

Strona ZBFSOP w skrócie